Vítejte, můžete se přihlásit nebo se zaregistrujte

Měna – CZK | EUR

košík je prázdný

Co všechno jste ještě nevěděli o kávě

káva

Asi se budeme opakovat, ale káva je královnou nápojů. Dnes už si bez ní mnozí neumí představit běžný den. Byly ale doby, kdy byla určena pouze pro vybranou společnost. A i ta ji konzumovala jenom ve výjimečných chvílích. Dobrá, tohle už jste možná slyšeli, ale víte také že:

 

Káva je ovoce.

Ano, je tomu skutečně tak. Jedlý plod kávovníku se dokonce nazývá anglicky cherry. Společný mají však pouze název a podobu. Různé odrůdy pak samozřejmě chutnají jinak. Chuť kávy se utváří podle půdy a klimatu. Právě proto může být káva jak sladká tak hořká či dokonce kyselá.

Používáme turecký způsob pražení a přípravy.

Domovem kávy je Etiopie. Ve 12. a 13. století okouzlila káva arabský svět a prožívá velký rozmach konzumace. Arabové ji však připravovali podle starých Etiopanů, kteří ji pražili na pánvi a okamžitě konzumovali. To až Turci předělali původní způsob pražení a přípravy kávy. Příprava na turecký způsob se používá v Evropě dodnes a zahrnuje pražení v pražírně a konzumaci zhruba po pěti dnech.

Káva je černé zlato.

Věřte nebo ne, za ropou je to hned druhý největší byznys na světě.

V Evropě mohou za rozšíření pití kávy Američané.

Byl to opravdu velký marketingový tah na konci druhé světové války. Rozdávání dříve vzácného produktu zadarmo mezi lid slavící konec války, způsobilo doslova lavinu zájmu.

zpět na seznam článků
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.