Vítejte, můžete se přihlásit nebo se zaregistrujte

Měna – CZK | EUR

košík je prázdný

Jak připravit ledový čaj

Jak připravit ledový čaj

Letos jsou prázdninové měsíce vyloženě letní. Horké dny nám nedají vydechnout a přejí spíše těm, co mají dovolenou. V tomhle období se více než v jiném poohlížíme po čemkoliv, co nás zchladí. Ledové sladké limonády nejsou tou nejlepší volbou i kvůli vysoké hladině obsaženého cukru. Navíc vaši žízeň spíš zvětší, než uhasí. Kvalitní ledový čaj je naopak skvělou variantou, jak vedra přežít.  Pomůže vám udržet pitný režim, a ještě si dáte něco skvělého. Níže vás naučíme, jak si doma připravit ten správný.

Ze kterých čajů je ledový čaj nejlepší připravit:


ČERNÉ ČAJE

Darjeeling. Legendární indický čaj. Jeho aroma je květinové či ovocné a tento čaj pro přípravu ledového čaje velmi doporučujeme.

Assam.  Další z indických čajových speciálů. Na rozdíl od Darjeelingu je ale vážně hodně silný, ovšem pokud budete připravovat ledový čaj s citrony, tenhle je ten pravý. V případě potřeby ho můžete i dosladit.

Earl Grey.  Stálice mezi černými čaji. Voní intenzivně po bergamotu a pokud moc nemusíte v čaji cukr, věřte, že i neoslazený bude vynikající a osvěžující záležitostí.


ZELENÉ ČAJE


Matcha. Věhlasný práškový čaj s vysoce povzbuzujícími účinky je populární zejména v latinské Americe. Je natolik speciální, že ho jedni milují a druzí nesnáší. Ledový je hodně osobitý.

Sencha. Tenhle japonský zelený čaj chutná prostě báječně. Je tak akorát silný i aromatický, že je více než vhodné z něj právě ledový čaj připravit.

Vietnamské čaje. Hodně populární díky současnému boomu vietnamské kuchyně u nás. Jejich výrazná trávová chuť je samotné k přípravě ledových čajů nepředurčuje. Pokud je ale doplníte vhodným sezónním ovoce, budou skvělé.


OOLONGY

Delikatesa mezi čaji, patří k těm, které se pro přípravu ledového čaje prostě nabízí. Bývají ovoněné jasmínem, osmanthem, jahodami a dalším ovocem. A ty, které nejsou, stačí doladit ovocem nebo bylinkami. Vyzkoušejte třeba lehoučký mléčný oolong. Všeobecně jsou spíš světlejší (méně oxidované) oolongy.

BÍLÉ ČAJE můžete taky použít, dejte si však pozor na jejich slabší chuť, každá další výraznější přidaná ingredience ji může přebít.


JAK NA PŘÍPRAVU LEDOVÉHO ČAJE


Pokud jste si úspěšně vybrali svého favorita, můžete začít připravovat ledový čaj. Vždycky se řiďte doporučenou přípravou, jen tak u čaje dosáhnete těch nejlepších výsledků. Podle své chuti klidně čaj jemně doslaďte a co je hlavní velice rychle zchlaďte. Pomalé chlazení způsobuje u čajů oxidaci, která s sebou přináší nejrůznější pachutě, kterým se určitě chcete raději vyhnout. Proto se snažte připravit nálev hned co nejsilnější a okamžitě ho zchlaďte větším množstvím ledu, který ho i přiměřeně zředí.

Až bude čaj tak akorát ledový 😊, přidejte čerstvé ovoce. Citron, pomeranč či grep je celoroční klasika. Vyzkoušejte ale i sezónní dobrůtky jako jahody nebo broskve. Úžasné jsou taky bylinky, máta nebo meduňka udělají v ledovém čaji divy. Vyvarujte se ale přidávat tyhle ingredience do ještě horkého nálevu, kůra z citrusů vám v čaji zhořkne a měkké ovoce rozbředne. Pokud vás čeká party s přáteli, je možné do ledového čaje přidat třeba kapku lepšího rumu nebo jiného kvalitního alkoholu. Na závěr samozřejmě nezapomeňte na dozdobení, protože to, co jíme a pijeme hodnotíme i očima.

zpět na seznam článků
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.