Vítejte, můžete se přihlásit nebo se zaregistrujte

Měna – CZK | EUR

košík je prázdný

Mikuláš ztratil plášť

vánoční ponožka

Všechny děti se na tenhle den každoročně těší, ale zároveň se ho tak trochu i obávají. Brzy bude 5.12. a domácnosti bude zase obcházet nerozlučná trojka v čele s Mikulášem. Těm, co nezlobili, se v ponožce objeví i nějaký ten drobný dárek. V našich zemích je to dlouholetá tradice, ale víte vlastně, jak se to s tím Mikulášem vlastně má? Třeba by vás to mohlo zajímat.

Svatý Mikuláš je od pradávna patronem námořníků, rybářů, převozníků a samozřejmě všech dětí. Je znázorňován téměř pokaždé jako starší pán s delším bílým plnovousem, s berlí a biskupským oděvem. A přesně tak ho také téměř všude vídáme v inkriminovaný den. Stejně jako každý svátek má i tento svůj původ v dávné historii a legendách. Jedna z nich vypráví o zadluženém otci, kterého zoufalství dohnalo k tomu, že chtěl poslat své tři dcery do veřejného domu. Myslel si, že je to jediný způsob, jak dluh splatit. Svatý Mikuláš však přispěchal na pomoc a hodil jim oknem sáčky se zlaťáky. Rodina se tak zbavila dluhu a dcerám ještě zbylo na věno. Odtud pochází tradice mikulášské nadílky. Mikuláš v předvečer svého svátku hodné děti obdarovává, nejčastěji sladkostmi. Těm, co nemají čisté svědomí, hrozí pokárání a občas i nějaké to uhlí.

Možná vás někdy napadlo, proč vlastně domácnosti obchází tak nesourodá trojice, jakou je čert, anděl a Mikuláš? Postava čerta je v Čechách silně zakořeněna a má vzbuzovat strach, protože představuje zlo a trest. Čert s sebou většinou nosí velký pytel, ve kterém by si měl zlobivé děti odnést do pekla. Krásná postava Anděla naopak symbolizuje v této trojce vyvážení zla dobrem a dává hříšníkům druhou šanci.

Pro mikulášskou nadílku jsou typické drobnosti, které potěší zejména chuťové buňky. Ve Fairově jsme na to připraveni. Naleznete u nás spoustu delikates, které potěší chuťové buňky nejen dětí, ale i dospěláků. Nákupem navíc činíte dobrý skutek, úplně stejně jako to dělal Mikuláš.

vww.fairove.cz

zpět na seznam článků
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.