Vítejte, můžete se přihlásit nebo se zaregistrujte

Měna – CZK | EUR

košík je prázdný

O Fairtrade

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje pracovníkům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci. Cílem fair trade je přímá a účinná podpora znevýhodněných farmářů a výrobců z rozvojových zemí.


Principy Fair trade:

  •  Pěstitelé a řemeslníci v rámci Fair trade dostávají za své produkty výkupní cenu (neklesá pod minimální garantovanou cenu), která pokrývá náklady na výrobu a zároveň zaručuje důstojný život a další rozvoj.
  • Zemědělci se v rámci Fair trade sdružují do družstev a výhodně spolupracují. Část výdělku družstva, tzv. sociální prémie, je uložena do společného fondu družstva nebo zaměstnanců, z něhož se na základě demokraticky učiněných rozhodnutí financují rozvojové, ekologické a sociální projekty v místě.
  • Výroba probíhá v souladu s konvencemi Mezinárodní organizace práce ILO (například zákaz dětské práce, mzdy alespoň na úrovni minimálních zákonných mezd, zdravotně nezávadné pracovní prostředí, nárok na sociální a zdravotní zabezpečení, právo na sdružování a odbory apod.).
  • Při pěstování plodin se vyžaduje soulad se zásadami integrované ochrany rostlin (agresivní zemědělská chemie je zakázána, přednost se dává přirozeným metodám hnojení a boje proti škůdcům).
  • Výrobci mohou využívat poradenství v oblasti managementu, marketingu, účetnictví, administrativy apod.

Fair trade současně dává nám, spotřebitelům, možnost snadno a účinně podpořit udržitelný ekonomický model, dát hlas jinému způsobu obchodování a výroby a v neposlední řadě získat velmi kvalitní výrobky za odpovídající cenu.

Organizace vyrábějící fairtradové produkty používají v maximální možné míře místní suroviny z udržitelných zdrojů. Používají takové výrobní postupy, které snižují spotřebu energie, a pokud je to možné, používají technologie využívající obnovitelné zdroje energie minimalizující emise skleníkových plynů. Usilují o maximální snížení vlivu svého odpadu na životní prostředí. Fairtradoví pěstitelé zemědělských komodit minimalizují dopad své činnosti na životní prostředí používáním ekologicky šetrných metod produkce a minimálním používáním pesticidů, kdykoli je to možné.

Odběratelé a dovozci fairtradových výrobků upřednostňují nákup produktů vyrobených ze surovin pocházejících z udržitelných zdrojů a majících celkově minimální dopad na životní prostředí.

Všechny organizace používají v maximálním rozsahu recyklované nebo jednoduše biologicky odbouratelné obalové materiály, a je-li to možné, zboží je dopravováno po moři. Tvar Fairtrade® [psáno dohromady] funguje jako ochranná známka a smí být spojován pouze s produkty nesoucí známku FLO (Fairtrade Labelling Organizations):

Výrobky ze sortimentu Fairově splňují jak požadavky na snadnou identifikovatelnost (logo FLO), tak na kvalitu.

 

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.