Vítejte, můžete se přihlásit nebo se zaregistrujte

Měna – CZK | EUR

košík je prázdný

Pár slov o Fair Trade

fair trade káva

V období adventu se nám do mysli každoročně nenápadně vkrádá zesílený pocit solidarity a sounáležitosti. Pro nás všechny je to nejen čas oslav a radosti, ale také pomoci těm, kteří neměli takové štěstí jako my. Jednou ze smysluplných forem podpory je zakoupení produktů s označením Fair Trade.

A co, že to tajemné sousloví vlastně znamená? Jedná se jednoduše o spravedlivý obchod, který pomáhá a učí farmáře z Afriky, Jižní Ameriky či Asie. Jinými slovy dává jim šanci uživit se za férových podmínek vlastní prací. S Fair Trade mají tito lidé jistotu, že dostanou za své produkty pokaždé zaplaceno a výkupní cena bude odpovídající. Přínosem tohoto systému také je, kdy a kolik dostanou zaplaceno, což je učí správně zacházet s financemi. Mohou si tedy plánovat vše dopředu. Snáze pak pokryjí náklady na svou produkci a důstojný život vlastní rodiny.

Mezi hlavní snahy a cíle, které Fair Trade projekt zaštiťuje, je maximálně vymýtit dětskou práci. Ta se velmi zásadně odráží na psychice i tělesné schránce dítěte. Existence spravedlivého obchodu tedy ve velké míře podporuje děti z rozvojových zemí. V zásadě jde o to, že zapojení farmáři mohou své potomky posílat do škol, čímž se vydává jejich budoucnost správným směrem.

Zakoupením Fair Trade kávy, čokolády, čaje či jiného produktu si tedy nejen pořizujete kvalitní surovinu, ale hlavně podporujete dobrou věc. Pomáhat má smysl nejen o Vánocích.

www.fairove.cz

zpět na seznam článků
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.