Vítejte, můžete se přihlásit nebo se zaregistrujte

Měna – CZK | EUR

košík je prázdný

Světové Vánoce

osvětlený vánoční strom

Co je charakteristické pro české Vánoce, to si dokážeme všichni vybavit. Ale jak je to v jiných koutech světa? Říká se jiný kraj jiný mrav, a ani tyto svátky nejsou výjimkou, neb oslavy Vánoc mají stovky různých podob. Pokud máte DIVINE adventní kalendář, víte už, co si kde na Vánoce přejí. Pár dalších zajímavostí jsme pro vás dali ještě dohromady v následujících řádcích.

Vánoce v Africe – tradice nadevše

V Africe jakožto bývalém koloniálním světadíle dodnes ctí mnoho původních evropských tradic. Betlémy a vánoční mše nevyjímaje. Na druhou stranu zde najdete i obří figuríny Santa Clause či umělé přezdobené stromky. Rodinná tradice na Štědrý večer zahrnuje i slavnostní večeři. Vzhledem k zdejší situaci není ale v mnoha domácnostech možná. Pokud si ji může rodina dovolit, nalezneme v menu hlavně kozí, skopové či hovězí maso, které často doplňují dovážené produkty. Mimo místních specialit se pak jako vzpomínka na koloniální doby připravují také evropské vánoční klasiky včetně slavných dezertů. Na africkém svátečním stole se tak dle historického kontextu objevuje francouzská piškotová roláda, anglický pudink či německá štola. Dárky pod stromečkem také nejsou pravidelným jevem. V chudších rodinách nechávají rodiče svým potomkům drobnosti u postele. Také v Africe naleznete místní tradiční vánoční výzdobu, známé jsou gabonské jesličky z banánových listů či girlandy z palmových listů v kamerunské metropoli.

 

Vánoce v Jižní Americe – bujaré oslavy

Temperamentní část amerického kontinentu slaví Vánoce po svém – bujaře a velkoryse. Tradice těchto svátků je zde velmi zakořeněna, což je dáno silným náboženským cítěním Jihoameričanů. Na Vánoce jsou v místních domácnostech vždy všechna okna otevřená, aby mohl Otec Vánoc nadělit hodným dětem dárky. Ten se do Jižní Ameriky vydává každoročně až z dalekého Grónska. Vzhledem k převažujícímu teplému podnebí ale nenosí jako jinde hřejivý oblek. Snad i proto atmosféru a chybějící sníh suplují chomáčky nečesané vaty na stromcích. Na svátečním stole pak nechybí různé speciality, mezi nimiž se asi nejvíce vyjímá brazilský nadívaný páv.

 

Vánoce v Austrálii – relax na pláži

Santa Claus v plavkách na surfu? Výzdoba z pohlednic? V Austrálii zcela běžná věc. Na rozdíl od našich končin tu totiž panuje horké léto, a proto se veškeré oslavy přesouvají do stínů palem na pláže. Slavnostní tabule se podává doslova na písku, kdy se servírují spíše lehké pokrmy jako jsou studené obložené mísy, ovoce či zelenina a navrch pořádná dávka sladkostí.
Ani zde se ale v některých rodinách tradici nevyhýbají. Štědrý večer tak tráví s krocanem nadívaným kaštany a jablky či teplým švestkovým nákypem s rozinkami, ořechy a vaječným koňakem.

 

Vánoce v USA - ranní nadílka

Společně s Dnem díkůvzdání jsou Vánoce pro Američany nejdůležitější svátek roku, který oslavují dostatečně okázalým způsobem. V USA je hlavním dnem Vánoc 25. prosinec, kdy se schází celá rodina a v ranních hodinách se rozdávají dárky. Boží hod je zde zároveň státním svátkem. Na rozdíl od Štědrého dne, jenž je dnem pracovním. Na jeho konci ale všichni usedají slavnostně oděni k bohaté večeři. Nejznámějším a tradičním jídlem je samozřejmě krocan. Děti v tento večer také chystají pro Santa Clause sušenky a mléko společně s dopisem ve kterém jej žádají o dárky. Kulatý stařík v červeném obleku Santa Claus se do USA dostal s holandskými osadníky v 17. století. Svou současnou podobu získal ale až v 60. letech minulého století.

zpět na seznam článků
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.