Vítejte, můžete se přihlásit nebo se zaregistrujte

Měna – CZK | EUR

košík je prázdný

Ženy ve Fairtrade®

fairtrade a ženy

Postavení žen od počátku nebylo úplně jednoduché. A přestože dnešní moderní svět už je co se rovnoprávnosti týče, poměrně vyspělý, stále existují kouty světa, kde se život se ženami rozhodně nemazlí.

Jedná se hlavně o rozvojové země, které férovou produkci významně zastupují. A protože je systém Fairtrade® ze své podstaty založen na principu respektu k lidským právům a je pro něj jakákoliv forma diskriminace naprosto nepřípustná, snaží se zasáhnout a pomoci i v této oblasti.

Fairtrade® ale nezohledňuje pouze obecné lidskoprávní hledisko, hledá i další cesty, jak zajistit komplikovanou genderovou spravedlnost. Ženy jsou mezi malými farmáři zastoupeny poměrně významně, a proto se systém zaměřuje na jejich aktivní rozvoj a také do zapojování ve vedoucích pozicích. Dalším hlediskem je odměna za práci, která musí být spravedlivá a nerozdílná vzhledem k pohlaví. Fairtrade® také zohledňuje ženy jakožto matky a dbá na plnění speciálních potřeb pro ženy těhotné a kojící, kterým musí být zajištěna bezpečnost při práci.

Fairtrade® se tomuto tématu věnuje také ve svém obecném standardu pro malé producenty v bodě 1.4.

Zde stanovuje jednak minimální požadavky, které předpokládají zákaz jakékoliv diskriminace, která by se projevila v odepření členství v organizaci, právu volit nebo být zvolen/-a, v přístupu na trh, v možnosti dalšího vzdělávání nebo technické podpory a dalších benefitů.

A dále vytyčuje požadavky na rozvoj, které určí potřebu identifikovat znevýhodněné skupiny nebo menšiny, se kterými je následně nezbytné pracovat tak, aby se přispívalo ke snížení jejich znevýhodnění především v oblasti začleňování do pracovních a rozhodovacích procesů.

Existuje ale i řada dalších možností, kterými Fairtrade® bojuje za rovnoprávné postavení bez ohledu na pohlaví či jiná rozlišovací kritéria. Jednou z nejdůležitějších jsou úmluvy o právech dítěte kladoucí velký důraz na možnost vzdělávání pro děti a zákaz nucené dětské práce.

Samotné organizace se potom k této problematice staví různě. Naše milované družstvo Kuapa Kooko pak patří mezi ty, které dosahují právě v této oblasti velkých úspěchů. Rovnoprávnost u ghanských pěstitelů kakaa se projevuje například „ženským hnutím“, které organizuje speciální vzdělávací program určený ženám a nebo vysokým počtem žen na důležitých pozicích v družstvu a jeho výkonné radě. Díky spolupráci s britskými čokoládovnami Divine se pak ženy tohoto družstva mohou zapojit i do rozhodovacích procesů ve světovém obchodu s kakaem.

FOTO: DIVINE CHOCOLATE

zpět na seznam článků
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.